Postanowiłem zadać sobie trochę trudu i przeglądnąć wszystkie wtyczki SEO umieszczone w katalogu wtyczek WordPress. Początkowo chciałem wybrać 10 najlepszych i je opisać na blogu, ale pomyślałem, że wybiorę wszystkie wg mnie ciekawe (choć niekoniecznie niezbędne), podzielę je na trzy kategorie (Musisz je mieć, Warto spróbować, (Prawie) na pewno ci się nie przydadzą) i też pokrótce opiszę.
Musisz je mieć
All in One SEO Pack to nie tylko najpopularniejsza wtyczka SEO do WordPressa, ale najpopularniejsza wtyczka w ogóle. Wtyczka pozwala na tworzenie przyjaznych tytułów postów/stron, możliwość dodawania meta tagów description/keywords do każdego wpisu lub ich automatyczne generowanie, dodawanie tagów noindex, nofollow do stron kategorii/tagów. I jeszcze kilka innych funkcji. Wtyczka doczekała się również modyfikacji nazwanej TGFI.net SEO, która lepiej sprawdza się przy wykorzystywanie WordPressa jako CMS, a nie jako blog.
Platinum SEO Pack można stosować jako alternatywę dla All in One SEO Pack. Ta wtyczka ma wszystkie opcje, które posiada All in One SEO Pack a dodatkowo kilka innych jak na przykład automatyczne przekierowania przy zmianie permalinków lub dodawanie dodatkowych meta tagów.
Wtyczka automatycznie tworzy mapę strony w postaci pliku sitemap.xml, którą można dodać do Google Webmaster Tools. Absolutnie niezbędna dla każdego. Przyspiesza indeksację naszego bloga. Alternatywa, której jednak bym nie polecał to Karailiev’s sitemap.
Bardzo, bardzo przydatna wtyczka, dzięki której możemy zarządzać przekierowaniami na naszym blogu. Dodatkowo wtyczka automatycznie monitoruje błędy 404 i umożliwia szybkie ich przekierowanie na istniejące strony, automatycznie dodaje przekierowanie 301, gdy zmieni się ULR spisu, zlicza kliknięcia w przekierowania oraz dostarcza zaawansowane raporty.
Wtyczka SEO Smart Links automatycznie wyszukuje w treści naszych wpisów lub stron słowa kluczowe, które odpowiadają innym wpisom i stronom i automatycznie je linkuje w celu zwiększenia mocy wewnętrznego PR. Dodatkowo możemy zdefiniować własne słowa kluczowe, które będą automatycznie linkowane do wybranych przez nas adresów (można ustalić również linki zewnętrzne). Jako alternatywę proponuję Automatic SEO Links lub KB Linker.
Wtyczka SEO Friendly Images uzupełnia wszystkie brakujące tagi alt i title w naszych obrazkach. Trochę zastanawiałem się, czy ta wtyczka jest aż tak ważna, ale ostatecznie przekonał mnie argument, że obrazki bez tych tagów są niezgodne z wytycznymi W3C oraz wpis Chrisa Pearsona, w którym przekonuje, że można uzyskać aż 53% procentowy wzrost ruchu na blogu dzięki wejściom z wyszukiwarek obrazków. A wiadomo, że tagi alt i title są kluczowe przy budowaniu indeksu obrazków.
Warto spróbować
SEO Title Tag to wtyczka, która umożliwia wyświetlanie innych tytułów wpisów na blogu i innych w wynikach wyszukiwania, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach internetowych. W opcjach wtyczki można zarządzać również innymi tagami title, np.: kategorii, strony głównej.
SEO Pager zamienia linki prowadzące do następnej/poprzedniej strony z wpisami na listę podstron wraz z nawigacją. Taki zabieh umożliwia lepsze indeksowanie bloga oraz zwiększa użyteczność dla użytkownika, który może łatwo nawigować po blogu. Alternatywą może być WP-PageNavi.
Wtyczka Robots Meta umożliwia bardzo zaawansowane zarządzanie meta tagami. Można dodawać tagi do stron kategorii/tagów/autorów, ale także indywidualnie dla każdego wpisu/strony, można edytować pliki .htaccess i robots.txt z panelu admina a także łatwo dodać tagi weryfikujące naszego bloga w Google Webmaster Tools.
Można stosować jako alternatywę dla Robots Meta, ale ma dużo dodatkowych ciekawych funkcji, np.: umożliwia wybór różnych skórek na różnych podstronach bloga, uruchamianie wtyczek tylko na wybranych podstronach, czy łatwe podpinanie skryptów do statystyk.
(Prawie) na pewno ci się nie przydadzą
Wyświetla Page Rank każdej podstrony bloga na jednej stronie.
LinkLaunder SEO
To taki jeden wielki generator precli. Na stronach zapisanych do programu są automatycznie wyświetlane linki w treści wpisów do innych blogów. Niestety nie mamy żadnej kontroli gdzie i w jaki sposób linki do naszego bloga będą się wyświetlały.
Pozwala na dodawanie synonimów do słów podczas pisania wpisu, dzięki temu treść nieznacznie różni się na stronie głównej/kategorii/tagu od treści na stronie wpisy. Wg autora ma to zapobiegać karom za duplicate content.
Zamienia linki w postaci http://www.netsprint.eu na https://swoboda.pl/goto?netsprint.eu stwarzając pozory dla Google, że jest to link wewnętrzny. Być może taka technika jest zabroniona przez Google, choć autor zarzeka się, że nie.
Wtyczka usuwa katalog bazowy kategorii z URLa. Np. zamiast https://swoboda.pl/blog/kategoria/wordpress/ dostaniemy adres https://swoboda.pl/blog/wordpress/. Wtyczka ustawia automatyczne przekierowanie 301 ze starego adresu na nowy.
Wtyczka wycina zbędne słowa z URLa naszego wpisu. Możemy zdefiniować listę takich słów, aby uczynić adresy wpisów krótsze i bardziej przyjazne. Alternatywy to Smart Slug i SEO Slugs.
Uwagi końcowe:
- Starałem się wybierać tylko te wtyczki, które są kompatybilne z WordPressem 2.7,
- Na pewno nie uwzględniłem wszystkich ciekawych wtyczek SEO, więc jeśli znacie inne, które mogą być przydatne to dopiszcie je w komentarzach.
Jacek Krużycki napisał
Niedawno sam zrobiłem taką listę wtyczek SEO do WP. Są tam pluginy, które niekoniecznie oficjalnie dostosowane są do 2.7 jednak używam ich i wiem, że działają :)
Mógłbyś je dodać u siebie w tym wpisie z własną recenzją.
ps. jeżeli mógłbyś zainstalować powiadamianie o odpowiedzi na komentarze to byłbym wdzięczny.
Adrian napisał
Super wpis, kilka wtyczek mnie zainteresowało i najprawdopodobniej wykorzystam je na własnych stronach.
SERPtrackr napisał
Dobry wpis, ale warto porównać listę z listą p. Jacka. Będzie pełniejsza i ciekawsza. Mimo wszystko, dziękuję za wskazanie kilku nieznanych mi dotychczas pluginów.
Transling napisał
I mnie się bardzo przydały zawarte tutaj porady.
Dziękuję! :-)
ack1 napisał
Witam ,
które wtyczki dotyczą blogu utrzymywanego na wordpress.com?
Mirek eFinanse48.pl napisał
Sporo dobrej roboty. Szczególnie interesujące wydaje się Google XML Sitemaps.
Bednarz Przemek napisał
Dobry spis. W tym roku wyszła kolejna wtyczka SEO, opisałem ją w artykule http://przemekbednarz.pl/index.php/wtyczki-seo-wordpress/ i muszę przyznać, że jest mocno rozbudowana. Korzystając z niej można zrezygnować z all in one (i pokrewne), rss footer i kilka innych, ale to co jest najlepsze w tej wtyczce to automatyczne tworzenie breadcrumbsów ;)
Maciek Swoboda napisał
Zgadza się. Wtyczka WordPress SEO by Yoast jest wg mnie w tej chwili najlepszą wtyczką dostępną na rynku.
Jest wprawdzie jeszcze w fazie beta, ale już przewyższa wszystkie wtyczki, które do tej pory testowałem.
Zacząłem ją już używać na wszystkich blogach prywatnych i na blogach klientów.
Dobrze, że zwróciłeś uwagę również na jej kompleksowość. Pozwala na wyrzucenie kilku innych wtyczek, jak np. wtyczki do „breadcrumbs”, wtyczki do usuwania „category” z URLi kategorii, czy np. wtyczki do tworzenia map XML. I to tylko kilka przykładów.