Krótki poradnik jak zainstalować Joomlę, WordPressa lub inny, dowolny skrypt wymagający obsługi PHP oraz bazy danych MySQL na swoim komputerze.
Najczęściej gdy tworzę nową stronę internetową instaluję Joomlę lub WordPressa bezpośrednio na serwerze klienta lub swoim i wszystkich modyfikacji dokonuję na serwerze. Klient od razu widzi wprowadzane zmiany, może szybko zareagować, gdy coś mu się nie podoba a ja mam dostęp do aktualnej wersji strony z każdego komputera podłączonego do Internetu. Jednak czasami chcę również popracować na swoim laptopie, gdy nie mam dostępu do Internetu, na przykład w czasie podróży pociągiem (jeszcze nie zdecydowałem się na zakup bezprzewodowego Internetu). W takich przypadkach warto mieć również instalację Joomli lub WordPressa, która na swoim komputerze, który działa jako serwer. Okazuje się, że można to bardzo łatwo zrobić.
1. Aby Joomla (lub inny skrypt) działał na naszym komputerze musimy na nim zapewnić obsługę PHP oraz MySQL. Do tego celu wykorzystamy darmową paczkę AppServ, która zawiera Apache, PHP, MySQL i phpMyAdmin. AppServ można pobrać tutaj. AppServ instaluje się jak każda inna windowsowa aplikacja, więc nikomu nie sprawi to problemu:
Wybieramy instalację wszystkich komponentów AppServ:
Podajemy nazwę serwera Apache i adres e-mail administratora (można wpisać cokolwiek, te dane nie są nigdzie wykorzystywane):
Wpisujemy hasło do serwera MySQL i opcjonalnie inne ustawienia (proponuję jednak zostawić domyślne):
Zaznaczamy opcje uruchomienia Apache i MySQL i kończymy instalację:
Od tej chwili nasz komputer działa jak serwer i możemy na nim zainstalować Joomlę, WordPressa lub inny skrypt.
Sama instalacja skryptów (Joomla, WordPress, phpBB) odbywa się w sposób identyczny jak na serwerze wirtualnym, więc nie będę się w to zagłębiać. Ale gdzie wgrać pliki skryptu, jak założyć potrzebną bazę danych i jaki adres wpisać do przeglądarki, żeby zobaczyć naszą stronę?
2. Wgrywanie plików skryptu do odpowiedniego katalogu.
Wszystkie pliki, które mają być dostępne na naszym serwerze lokalnym (localhost) znajdują się w katalogu www w katalogu, w którym zainstalowaliśmy AppServ. Domyślnie jest to C:\AppServ\www. W tym katalogu możemy tworzyć dowolne katalogi, do których wgramy pliki skryptu.
3. Tworzenie bazy danych
Do utworzenia bazy danych wykorzystamy phpMyAdmin, który został zainstalowany wraz z AppServ. W tym celu otwieramy przeglądarkę i w polu adresu wpisujemy http://localhost/phpMyAdmin/. Zostaniemy poproszeni o hasło, które ustawiliśmy w procesie instalacji oraz nazwę użytkownika – należy wpisać root.
Po zalogowaniu pojawi się ekran główny phpMyAdmin, gdzie można od razu utworzyć bazę danych:
4. Teraz możemy przystąpić do instalacji skryptu. W tym w pasku adresu naszej przeglądarki wpisujemy adres katalogu, do którego wgraliśmy pliki skryptu, np.: http://localhost/joomla/ i zaczynamy standardowy proces instalacji.
Uwagi końcowe:
- Podczas instalacji skryptu jesteśmy proszeni o podanie adresu serwera bazy danych – wpisujemy localhost oraz użytkownika i hasła do bazy danych – jest to odpowiednio root oraz hasło, które ustaliliśmy podczas instalacji AppServ.
- Aby uruchomić AppServ (np. po restarcie systemu) trzeba uruchomić dwa poniższe pliki:
– C:\AppServ\Apache2.2\apache_start.bat
– C:\AppServ\MySQL\mysql_servicestart.bat
Mam nadzieję, że poradnik pomoże Wam poprawnie zainstalować AppServ i stworzyć ze swojego komputera serwer z prawdziwego zdarzenia. Jeśli macie jakieś pytania zadajcie je w komentarzach.
Tenk napisał
Dzięki, poradnik naprawdę mi pomógł.
Pozdrawiam
R. napisał
Dziękuję za pomocny poradnik! A może w jakimś kolejnym poradniku opisałby Pan w jaki sposób serwis utworzony na komputerze przenieść na serwer? Pozdrawiam!
Voltage napisał
Dziękuje na prawdę się przydało ocena za poradnik 10/10 !!
Aga napisał
„Sama instalacja skryptów (Joomla, WordPress, phpBB) odbywa się w sposób identyczny jak na serwerze wirtualnym, więc nie będę się w to zagłębiać. ”
Proszę jednak o rozwinięcie tematu. Pierwsza część porad była bardzo użyteczna, a teraz tkwię w martwym punkcie. Gdzie i jak instalować Joomla? Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Zygmunt kaczmarzyk napisał
Zainstalowałem AppServ na podstawie poradnika ale po uruchomieniu przegladarki
http://localhost/phpMyAdmin/ zostałem poproszony o uzytkownika i hasło. Dałem zgodnie z sugestia root i hasło ustanowione wczesniej ale uznaje ze jest niepoprawne.
Prosze o sugestię.
Pozdrawiam
Andrzej napisał
Witam,
mam takie małe nie małe pytanie a mianowice:
wykupiłem domenę na home.pl w google.apps ustawiłe sobie pocztę i nawet już działa.
Ale moje pytanie dotyczy strony po po pierwsze czy na google mogę zakotwiczyć swoja stronę czy muszę zrobić to na home.pl a dodatkowo jak moge tu czy tu to jak zainstalować tam joomle?!
Proszę o pomoc bo ja dopiero zaczynam zabawę ze stronami?!
Pozdrawiam!
Maciek Swoboda napisał
Proszę zgłaszajcie wszystkie pytania i prośby o bezpośrednią pomoc poprzez formularz kontaktowy: https://swoboda.pl/kontakt/
Long-tv napisał
Jak zmienić nazwe uzytkownika z root na jakas inna ?
Maciek Swoboda napisał
Szczerze mówiąc to nie wiem. Dawno już nie korzystałem z tego skryptu, bo przesiadłem się na Maca.
Spróbuj poszukać odpowiedzi na oficjalnej stronie AppServ: http://www.appservnetwork.com/
Ombel napisał
Chcąc już zainstalować WordPressa po wpisaniu w przeglądarce:
http://localhost/wordpress/
w odpowiedzi otrzymuję, w zależności od wersji, bo sprawdziłem dla starszej wersji WP ponieważ powyższa porada jest z 2009 r.
– dla WP 3.3.2
Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at C:AppServwwwwordpresswp-config.php:1) in C:AppServwwwwordpresswp-includespluggable.php on line 866
a w pliku pluggable.php w linii 866 mam: header(„Location: $location”, true, $status);
– dla WP 2.6.5
Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at C:AppServwwwwordpresswp-config.php:1) in C:AppServwwwwordpresswp-includespluggable.php on line 770
a w pliku pluggable.php w linii 770 mam: header(„Location: $location”);
Co z tym zrobić?
Abaszta napisał
Witam
a jeśli mam zainstalowaną Joomlę, zakończyłem prace związane z tworzeniem strony i chcę zrobić kolejną stronę (z innego szablonu) to muszę ponownie instalować joomlę podając inne dane konfiguracyjne (login, hasło itp.) ?
Będę wdzięczny za podpowiedz.
pozdrawiam
m.w.
Maciek Swoboda napisał
Nie do końca rozumiem Twoje pytanie, ale generalnie tak, jeśli chcesz zrobić nową stronę, na innej domenie/subdomenie/katalogu to powinieneś zainstalować tam Joomlę od nowa.
Miguel napisał
Naprawdę niewarto się szczypać z instalacjami LAMPek. Bitnami joomla/wordpress stack załatwia sprawę w najprostszy z możliwych sposobów :)
A przy okazji, trzeba potem wepchnąć stronę w sieć. Z najnowszą joomlą nie jest wcale łatwo, bo wciąż w największych hostingach miałem problemy. Polecam wziąć na dwutygodniowy warsztat najtańsze konto w http://www.webserwer.pl
No działa, po prostu działa :)