Sprawdź również jak uruchomić na swoim komputerze własny serwer WWW, serwer baz danych MySQL i jak zainstalować Joomla na komputerze.
Instalacja Joomli jest bardzo prosta i nie powinna sprawić więcej problemów niż instalacja ulubionego programu w Windowsie. W tym poradniku przeprowadzę cię przez proces instalacji Joomli wraz z polskim tłumaczeniem.
Jeśli już pobrałeś paczkę Joomla i wgrałeś ją na serwer przejdź do kroku 2.
Krok 1 – pobranie najnowszej paczki Joomla i wgranie jej na serwer
Najnowszą paczkę Joomli pobierz z oficjalnej strony pobrań.
Pliki z polskim tłumaczeniem możesz pobrać ze strony polskiego wsparcia Joomla. Ale nie ma potrzeby pobierania ich w tej chwili. Instalator jest w języku polskim.
Rozpakuj pliki na twardy dysk do nowo utworzonego katalogu np. Joomla a następnie za pomocą programu FTP wgraj pliki na swój serwer do odpowiedniego katalogu.
Krok 2 – instalacja Joomli w 7. małych krokach
W swojej przeglądarce wpisz adres swojej strony np. http://joomla.tipsot.pl/
, zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę instalacji.
Mały krok 1 – wybór języka
Mały krok 2 – przegląd ustawień serwera
Na tej stronie znajdują się dwie ramki. W pierwszej znajdują się wymagania, które muszą być spełnione do instalacji Joomli. Jeśli któreś z wymagań nie jest spełnione najprawdopodobniej nie uda ci się zainstalować Joomli.
Druga ramka to ustawienia zalecane, ale nie konieczne do poprawnego działania Joomli. Możemy kontynuować nawet jeśli mamy ustawienia inne od zalecanych.
Mały krok 3 – akceptacja licencji
Mały krok 4 – ustawienia bazy danych
Na tej stronie musimy podać informacje o naszej bazie danych. Jeśli temat baz danych to dla ciebie czarna magia to przeczytaj mój poradnik Jak utworzyć bazę danych MySQL. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje, aby przejść ten krok instalacji.
W dodatkowych ustawieniach możemy wybrać przedrostek tabel w bazie danych oraz usunięcie lub archiwizację istniejących tabel. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem to po prostu pozostaw domyślne ustawienia.
Mały krok 5 – ustawienia FTP
Włączenie FTP może być przydatne na niektórych serwerach, gdzie jest ustawiony „bezpieczny tryb” (SafeMode) działania PHP. Na 99% ciebie to nie dotyczy, więc możesz po prostu przejść dalej.
Natomiast aby mimo wszystko aktywować obsługę FTP wpisz nazwę użytkownika oraz hasło, którego używasz w swoim programie FTP.
Mały krok 6 – podstawowa konfiguracja i przykładowe dane
W tym kroku wpisz tytuł strony (możesz go później łatwo zmienić), swój email (koniecznie aktywny) oraz hasło dla twojego konta administratora.
Poniżej możesz wgrać przykładowe sekcje, kategorie, artykuły, moduły i elementy menu, które sprawią, że strona nie będzie pusta. Jeśli to dopiero początek twojej przygody z Joomlą możesz te dane wgrać, aby lepiej rozeznać się w panelu i poznać działanie Joomli. Jeśli nie to po prostu kliknij dalej i potwierdź, że tych danych nie potrzebujesz.
Mały krok 7 – udało się Joomla jest zainstalowana!
Na koniec musisz usunąć katalog instalacyjny „installation” z katalogu Joomli za pomocą programu FTP. Dopiero po tym możesz zobaczyć swoją stronę w pełnej okazałości.
Strona znajduje się pod adresem: http://joomla.tipsot.pl/
A Panel administracyjny pod: http://joomla.tipsot.pl/administrator/
Krok 3 – instalacja polskiego tłumaczenia
Już wkrótce powstanie nowy poradnik Jak zainstalować polskie tłumaczenie Joomla. Stay tuned!
Dodaj komentarz